Кое кара стомахът на кучето ми да къркори

К ъркоренето на стомаха при кучетата е нещо, което се случва на всяко четириного. Това е знак за необичайна активност в храносмилателната система на домашния ви любимец. И макар че стомашните неразположения и дискомфорт са често срещан проблем при четириногите ни спътници, важно е да не подминаваме с лека ръка проблема. Защото ако не реагираме навреме, понякога те могат потенциално да се влошат. За съжаление кучето няма как само да ни каже какво го боли или притеснява, за това сами се налага да си отговорим на този въпрос.
Добрата новина е, че в повечето случаи къркоренето на корема на вашия любимец не е притеснително, особено ако не виждате други външни симптоми.
Ето няколко неща, които е добре всеки стопанин на домашно животно да знае по въпроса:
Dogsandcats.bg
Нормално ли е стомахът на кучето да къркори?
Шумовете, които чувате от стомаха на вашето куче, са причинени от газове, които се движат в червата му. Обикновено долавяме къркорене, когато тези газове по някаква причина са в по-големи количества или в случай, че има необичайно повишена чревна активност. Най-често двете явления се случват едновременно.

Имайте предвид, че постоянното къркорене в стомаха на вашето куче може да е индикатор за стомашно-чревно неразположение. Ако не с лекува навреме, то може да засегне нормалното храносмилане или усвояване на храната, както и да възпрепятства нейното преминаване през храносмилателния тракт.
Защо стомахът на кучето ми къркори?
Причините, които стоят зад необичайните шумове, които излизат от стомаха на вашето куче са няколко. Нека разгледаме най-честите от тях:
- Естествен храносмилателен процес
Звуците, които идват от стомаха на кучето ви, често са само част от нормалния храносмилатен процес. Това специфично къркорене възниква поради мускулни контракции, наречени перисталтика. Тези контракции помагат за придвижване на храната и водата през стомаха и червата на животното. След хранене е обичайно да чувате тези звуци, докато домашният ви любимец е зает да преработва храната си.
- Глад
Безспорно една от най-често срещаните причини за къркорене на стомаха при кучетата е глад. В червата на едно животно, което не се е хранило, има по-високо съотношение газ-твърди вещества, за това и „празните“ черва започват да проявяват активност „сигнализирайки“, че е време за хранене.

- Диария
Въпреки че звуците, които идват от стомаха на кучето ви, могат да бъдат съвсем нормални, понякога може да ви се сторят по-шумни и да ви звучи сякаш нещо не е наред. Това най-често е знак за разстроен стомах или стомашно-чревно смущение.
Диарията може да причини увеличаване на стомашния шум, тъй като храната и водата се движат по-бързо през храносмилателния тракт. Възможно е да чуете и по-силно къркорене непосредствено преди животното да има пристъп на разстройство. Вижте още и 5 домашни средства за справяне с диария при кучето
- Хапване на нещо ново
Когато кучето е опитало ново лакомство или тайно се е докопало до боклука и е изяло нещо развалено, то може да има затруднения с храносмилането, което да доведе до повече къркорене. Това може да се случи и, ако домашният ви любимец яде остатъците от вашата вечеря или е преминал към нова кучешка храна твърде бързо.
Имайте предвид, че именно чрез отпадъци и изпражнения се разнасят някои опасни, дори смъртоносни вируси при кучетата като парвовирус или коронавирус, ешерихия коли, различни паразити и салмонела. За това наблюдавайте питомеца си по време на разходки и съблюдавайте да не слага в уста нещо, което не трябва.
- Запушване на червата
Запушването на червата е сериозно състояние, което може да доведе до силно къркорене. Понякога кучетата поглъщат различни нехранителни предмети (чорапи, хартия и тн.), които могат да заседнат в стомаха или червата им, причинявайки увеличаване на газовете, докато организмът им се опитва да премести обекта напред. Това може да доведе до повече къркорене. Ако кучето ви е изяло нещо, което не трябва, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар. Една обструкция може да бъде животозастрашаваща.

- Стомашно-чревни разстройства и заболявания
Основните стомашно-чревни разстройства или синдроми, като възпалително заболяване на червата (IBD) или екзокринна панкреатична недостатъчност (EPI), могат да доведат до повишен стомашен шум.
Къркорене на стомаха на кучето ви могат да предизвикат и: чревни паразити, хеморагичен гастроентерит (кървава диария), нежелани реакции към някои лекарства (най-често- медикаменти за обезпаразитяване), чернодробни или бъбречни заболявания и дори рак на червата.
- Небалансирана диета
Ако къркоренето на стомаха на кучето ви се случва главно след като то се е нахранило, може би животното не успява да преработи добре яденето си, защото то е твърде мазно или тежко. Постарайте се да изготвите максимално балансирано откъм витамини, минерали и хранителни вещества меню на любимеца си. Ако често му давате остатъци от своята храна или не сте му създали режим на ядене, то лесно може да получи стомашно разстройство. Следете състоянието му и ако не отмине в рамките на няколко дни – консултирайте се с вашия ветеринарен лекар.

- Газове
Къркоренето от стомаха на кучето ви може да бъде и просто резултат от повече газове. В общия случай това е нещо нормално и се случва, когато чревните бактерии обработват по-малко смилаема храна или съставки в диетата на домашния ви любимец. Докато въглехидратите са важен източник на енергия, те могат да бъдат и източник на газове, тъй като когато въглехидратите се разграждат, фибрите им ферментират, отделяйки газове. Поглъщането на въздух при хранене или пиене на вода също може да бъде източник на газове.
Количеството газ, което кучето ви има в стомашно-чревния си тракт, се променя от ден на ден. Някои четириноги имат чувствителност към определени съставки, които, когато им се дават под формата на лакомство, водят до повишено образуване на газове. Още за това какво причинява газове при домашните ни любимци и какво можем да направим, за да предотвратим това – четете тук

Кога къркоренето на стомаха на кучето е притеснително?
Дали трябва да се безпокоим винаги, когато стомахът на домашния ни любимец започне да издава странни звуци? Зависи от обстоятелствата.Ако къркоренето е характерно за периода преди хранене, а след това спира – значи няма за какво да се тревожите. Щом кучето си хапва с обичайните ентусиазъм и желание – вероятно няма проблем.
От друга страна – ако в комбинация с къркоренето на стомаха на косматия ви приятел забележите други симптоми като летаргия, липса на апетит и желание за пиене на вода или апатия, то може би се касае за по-сериозен проблем. Като начало можете да опитате да смените диетата (особено, ако междувременно кучето е развило диария или е започнало да повръща), която да е по-лесно смилаема. Например, пилешки гърди без кости или кожа, варени ориз или елда, както и кисело мляко – те биха помогнали за по-бързото и лесно прочистване на организма на животното.
Ако звуците станат твърде необичайно силни и цялостният вид на домашния ви любимец подсказва, че е болен и не се чувства добре, задължително го заведете максимално бързо на лекар.

Какво можем да направим за къркорещия стомах на кучето си
Не забравяйте, че къркоренето на стомаха на кучето ви обикновено е безвредно. Ако домашният ви любимец се държи нормално – има апетит, енергия и изпражненията му не са необичайни (повече за това какво ни казва вида и цвета на екскрементите на кучето можете да откриете тук), но стомашният шум изглежда прекомерен, ето няколко неща, които можете да опитате у дома.
- Предложете му прясна вода
Уверете се, че кучето ви има достъп до много прясна вода. Добрата хидратация спомага за придвижването на храната по червата и е от съществено значение за редовното изхождане.
- Опитайте с купа за бавно хранване
Когато кучето яде твърде бързо, то поглъща повече въздух. Това води до повече газове и съответно – до повече стомашни шумове. Купите са бавно хранене са направени така, че да принудят животното да забави темпото, докато използва езика си, за да сложи в уста внимателно всяко парченце от гранулите си.
- По-чести и по-малки хранения
Опитайте се да разделите храненията на кучето си на няколко по-малки, по-чести порции. И се опитайте да устоите на изкушението да добавите следобедна или късна вечерна закуска, тъй като това може да доведе до прекомерно наддаване на тегло и прием на допълнителни калории, от които животното не се нуждае, ако получава нормалната си дневна дажба с храна.

Вместо това разделете количеството, което му давате до момента, но на по-малки порции. Така ще намалите времето, през което стомахът на кучето ви е празен, което ще се отрази и на къркоренето.
- Не позволявайте на кучето си да преяжда
Свободното хранене може да доведе до преяждане, а то - да увеличи стомашния шум и да затрудни работата на храносмилателната система. От друга страна по-малките, по-чести хранения могат да намалят къркоренето на стомаха на кучето ви.
- Използвайте успокояващи лакомства
При някои кучета безпокойството води до повишено задъхване и поглъщане на въздух, което от своя страна причинява натрупване на газове и къркорене.
Освен това високите нива на стрес могат да забавят процеса на изпразване на стомаха и изпращане на храна към червата, което да увеличи къркоренето. Хроничният стрес може да потисне имунната система и да направи животното по-уязвимо към инфекции и небалансирани чревни бактерии.
Болезнени ли са шумовете на стомаха на вашето куче?

Сред един от въпросите, свързани с къркоренето на стомаха на кучето ни, който стопаните често си задават е – дали любимецът ни изпитва болка?
До колко ще са болезнени тези шумове зависи от обстоятелствата и причините, които ги предизвикват. Ако става въпрос за глад, то спазмите, които кучето изпитва, не му причиняват особена болка. Ако обаче къркоренето е в следствие на развиващ се здравословен проблем, то тези звуци могат да бъдат много болезнени и неприятни за домашния ни любимец. Помнете – ако имате дори бегло съмнение, че кучето ви изпитва дискомфорт, а на лице са и летаргия, както и липса на апетит – посетете ветеринар. Вижте още и кои са скритите знаци, че домашният ви любимец не се чувства добре
Къркоренето в стомаха на кучето ни често пъти е безобидно и отминава само. Не бива обаче да го подценяваме, защото дори и да се касае за леко стомашно неразположение, наше задължение като стопани на домашни любимци е да следим за здравословното състояние на четириногите ни приятели. Нашият съвет е – ако забележите, че къркоренето продължава повече от 2-3 дни, за ваше спокойствие и сигурност направете едно посещение при ветеринарния си лекар.